Autor artykułu
Ala · 30-05-24 ·
O zespole Downa
Przyszłe matki często zastanawiają się czy w ich przypadku istnieje ryzyko, że urodzone potomstwo będzie obciążone zespołem Downa. Należy stwierdzić, że czynników jest wiele jednak jednym z głównych jest wiek potencjalnej przyszłej matki.
Które kobiety są w szczególny sposób narażone na urodzenie dziecka z zespołem Downa?
Musisz wiedzieć, że szczególnie narażone są młode matki, które nie przekroczyły jeszcze 16 r.ż. W świetle statystyk w grupie ryzyka znajdują się również matki, które przekroczyły 35 r.ż., zaś ryzyko to wzrasta jeszcze bardziej po przekroczeniu 40 r.ż. Bardzo młody wiek związany jest z niedojrzałością, natomiast po przekroczeniu 35 r.ż. z naturalnym procesem starzenia się komórek jajowych. Wiedz, że komórki jajowe co miesiąc uwalniane są z jajników i wtedy wędrują do jajowodów, niestety wraz z wiekiem podczas procesu dzielenia się coraz częściej się mylą. Dochodzi wtedy do prostej trisomii 21, która jest właśnie skutkiem takiej pomyłki, gdzie segregacja chromosomów do komórek potomnych jest błędna. Najlepiej jest wtedy gdy kobieta zdecyduje się na urodzenie dziecka pomiędzy 20. a 30 r.ż., w świetle prowadzonych statystyk jedynie jedna na 1600 dwudziestolatek rodzi dziecko dotknięte zespołem Downa.
Jakie jeszcze czynniki składają się na urodzenie potomstwa z zespołem Downa?
Wiesz już, że istnieje korelacja łącząca zespół Downa a wiek matki, jednakże to ile kobieta ma lat nie stanowi jedynego czynnika ryzyka. Bardzo ryzykowne jest też zaistnienie sytuacji, kiedy ojciec dziecka przekroczy 50 r.ż., wtedy to funkcjonowanie jąder ulega zmianie co może prowadzić do zaistnienia błędów przy podziale komórek. Wiek kobiety ma znaczenie, jednak o dziwo 80% kobiet rodzących dzieci z zespołem Downa nie przekroczyło 35 r.ż., dlatego tak ważne staje się prawidłowe badanie prenatalne oraz dostęp do niego również stosunkowo młodych pań. Kobiety w każdym wieku powinny mieć dostęp do testu PAPP-A jak również możliwość wykonania pomiędzy 12. a 14. tygodniem ciąży USG z oceną fałdu karkowego oraz z oceną kostnienia kości nosowej, co pozwoli na dokładniejsze monitorowanie przebiegu ciąży.