Autor artykułu
Ala · 13-09-22 ·
Blog
Teatr jest znakomitym przykładem arteterapii, czyli terapii poprzez sztukę. Wspomaga ona leczenie zaburzeń i chorób psychicznych. Jest też dedykowana osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Przygotowanie przedstawienia teatralnego wymaga dużego zaangażowania. Teatr łączy w sobie praktycznie wszystkie aspekty wyrazu artystycznego. Literaturę, najczęściej wymaga bowiem tekstu. Plastykę, ponieważ potrzebuje odpowiedniej scenografii. Również muzykę, taniec, a przede wszystkim aktorstwo.
Warsztaty teatralne a rozwój osobowości
To w głównej mierze poszerzanie horyzontów. Doświadczanie czegoś nowego. Poprzez pełne zaangażowanie, a nie tylko zaznajomienie się z treścią sztuki. Warsztaty teatralne dla osób z zespołem Downa wymagają przecież szeregu różnorodnych zajęć. Zmuszają do kreatywności. Służą integracji grupy. Umożliwiają wykształcenie umiejętności współpracy z innymi. To bardzo przydatne w codziennym życiu, które polega przecież na nawiązywaniu interakcji w różnorodnych sytuacjach. Rozwój osobowości ma więc wymiar praktyczny.
Jak warsztaty teatralne wpływają na osoby z Zespołem Downa?
Poprawiają pamięć, każdy musi przecież dobrze opanować swoje kwestie. Uczą odpowiedzialności. Osoby chore z reguły bardzo poważnie podchodzą do wypełnienia powierzonych im zadań. Angażują się w pełni. Warsztaty teatralne dla osób z zespołem Downa pomagają także radzić sobie z emocjami. Np. opanowywać tremę przed spektaklem. Pozwalają też zyskać większą świadomość własnego ciała. Prowadzą do samoakceptacji. W końcu są czymś ekscytującym, dają masę przyjemności oraz poczucie, że dokonuje się czegoś znaczącego.