Autor artykułu
Ala · 12-05-23 ·
Blog
Problemy ze zdrowiem psychicznym stają się coraz bardziej powszechne. W rzeczywistości szacuje się, że jedna na pięć osób doświadczy jakiejś formy problemu ze zdrowiem psychicznym w pewnym momencie swojego życia. Jednak obecnie jesteśmy również bardziej skłonni do mówienia o własnych doświadczeniach i wspierania innych, którzy mogą zmagać się ze swoim stanem psychicznym. Może to ułatwić osobom doświadczającym trudności znalezienie odpowiedniego wsparcia i zmniejszyć stygmatyzację związaną z chorobami psychicznymi.
Dzięki odpowiedniej pomocy i terapii, wiele osób może wyjść z problemu zdrowia psychicznego i ponownie prowadzić normalne życie. Terapeuta może zaoferować osobie z zaburzeniami psychicznymi narzędzia do zarządzania, zrozumienia i radzenia sobie ze swoim stanem na co dzień - ale muzykoterapia jest również skutecznym sposobem pomagania osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne w odkrywaniu kwestii dotyczących emocji i tożsamości, poprawiając jednocześnie samoświadomość w tym procesie.
Logorytmika to metoda wspomagająca zajęcia logopedyczne
Logorytmika to skuteczny sposób na podniesie efektywności zajęć logopedycznych. Jak sama nazwa wskazuje polega na łączenie aktywności mających na celu rozwój mowy podopiecznych z rytmiką. Wymaga stosowania ćwiczeń muzyczno-ruchowych, które wywierają wpływ na słuch i możliwości ruchowe pacjentów. Jak wykazano rytm ma duże znaczenie w przypadku zaburzeń mowy lub słuchu. Dzięki jego wykorzystaniu możliwe jest skuteczne korygowanie tego rodzaju wad. Podczas tego rodzaju zajęć dzieci wykonują ćwiczenia fonacyjne, oddechowe oraz ruchowe. Odpowiednia koordynacja słuchowo-ruchowa przyśpiesza proces usprawniania narządów mowy, a dbałość o tą umiejętność jest zalecana przez coraz większą liczbę logopedów.
Logorytmika - zajęcia wspomagające rozwój mowy
Zajęcia z logorytmiki stanowią świetny przykład łączenia przyjemności z pożytecznym. Przyjmują formę dobrej zabawy i w zależności od potrzeb mogą odbywać się w grupach lub w formie indywidualnej. Zapewniają wiele radości i umożliwiają rozwój motoryki i umiejętności wysławiania się u młodych pacjentów. Przynoszą takie korzyści jak poprawianie koncentracji i orientacji i stymulowanie myślenia. Logorytmika może przyjmować wiele form, najczęściej są to ćwiczenia oddechowe, głosowe, słuchowe i aktywności mające na celu rozwój koordynacji ruchowej u dzieci. Nierzadko jest to taniec lub gra na interesujących instrumentach. Zabawa w wykorzystaniem znanych melodii oraz tekstów to bezstresowy i przyjemny sposób na skorygowanie wielu wad mowy.