Autor artykułu
Ala · 29-07-22 ·
Blog
Możesz być zaskoczony słysząc, że choroba Alzheimera i zespół Downa mają ze sobą coś wspólnego. W końcu jedna jest zaburzeniem mózgu, które dotyka głównie starszych dorosłych, podczas gdy druga to choroba genetyczna obecna od urodzenia. Ale opublikowane niedawno badania pokazują, że osoby z zespołem Downa są na znacznie większe ryzyko rozwoju demencji w miarę starzenia się niż osoby bez tego zespołu.
Naukowcy znaleźli kilka potencjalnych wyjaśnień, dlaczego tak się dzieje: Zarówno zespół Downa, jak i choroba Alzheimera wiążą się ze zmianami w pewnych białkach w mózgu zwanych hemoglobiną. Ten artykuł wyjaśnia więcej na temat związku między zespołem Downa a chorobą Alzheimera i co to oznacza dla osób z zespołem Downa.
Choroba Alzheimera u osób z Zespołem Downa - jak możemy pomóc?
Choroba Alzheimera u osób z Zespołem Downa może być bardzo niepokojąca. Objawy choroby Alzheimera u osób posiadających zespół Downa widoczne są nawet 10 lub 20 lat wcześniej aniżeli w przypadku populacji ogólnej. Ważne jest, aby odpowiednio opiekować się tego typu chorymi. Należy bardzo uważnie ich słuchać, a także aktywnie brać udział w rozmowie. Warto zatem zwracać uwagę na wszystkie wysyłane przez chorego komunikaty zarówno werbalne jak i niewerbalne. Należy także ze zrozumieniem podchodzić do wszystkich kwestii poruszanych przez chorego. Podczas komunikowania się z chorym na Alzheimera istotny jest także stały kontakt fizyczny, na przykład łagodny dotyk, trzymanie za rękę.
Choroba Alzheimera u osób z Zespołem Downa - leczenie i rehabilitacja
Obecnie w przypadku leczenia choroby Alzheimera u osób ze zdiagnozowanym zespołem Downa wykorzystuje się tak zwane leczenie objawowe. Służy to łagodzeniu symptomów a także opróżnianiu rozwoju schorzenia. Ważne jest, aby leczenie objawowe było prowadzone przez zespół złożony z psychiatry, neurologa oraz lekarza rodzinnego. Na leczenie składa się terapia lekami przeciwalzheimerowskimi, oddziaływanie psychospołeczne, a także leczenie zaburzeń snu oraz nastroju. Oczywiście farmakoterapia nie doprowadzi do całkowitego wyleczenia. Natomiast regularne zażywanie odpowiednich leków może przesunąć w czasie pojawienie się poszczególnych symptomów. Jednocześnie znacząco spowalnia to przebieg choroby.