Autor artykułu
Ala · 20-04-22 ·
Blog
Pomimo tego, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, rodzice powinni skrupulatnie kontrolować jego rozwój. Czasem zdarza się, że niektóre z dzieci, niestety, mają kłopoty z odbieraniem bodźców i sygnałów z otoczenia. Wskazane jest wtedy zastosowanie u dziecka odpowiedniej terapii integracji sensorycznej.
Jakie są sposoby na pomoc dzieciom z nieprawidłową integracją sensoryczną?
Najważniejsze u dzieci z nieprawidłową integracją sensoryczną są ćwiczenia odpowiednio dopasowane do indywidualnych umiejętności dziecka. Ćwiczenia powinny być przeprowadzane tak, aby z czasem zwiększały swój zasięg, co pozwoli dziecku na zdobywanie nowych umiejętności. Integracja sensoryczna ma na celu za pomocą ćwiczeń zmysłów dziecka (dotyku, wzroku, czucia głębokiego, słuchu itp.) doprowadzić do zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania zbyt intensywnych reakcji dziecka na bodźce z otoczenia.
Jakie są objawy nieprawidłowej integracji sensorycznej?
Najczęstszymi objawami zaburzeń integracji sensorycznej są:
- zaburzenia mowy
- nadpobudliwość emocjonalna
- wzmożona lub obniżona wrażliwość na bodźce
- zaburzenia koncentracji
- problemy ze skupieniem
- osłabiona koordynacja wzrokowo-ruchowa
- zaburzenia w interakcji z innymi dziećmi
Jakie problemy mogą wynikać z nieprawidłowej integracji sensorycznej?
Integracja sensoryczna jest złożonym procesem, który zachodzi do 7. roku życia dziecka. Zaburzenia SI, które nie zostało odpowiednio leczone może przynieść w przyszłość problemy takie jak trudności w nauce, wzmożona aktywność psychoruchowa, a także problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Dodatkowo nieleczone zaburzenia integracji sensorycznej w wieku dziecięcym mogą przechodzić w zaburzenia integracji sensorycznej u dorosłych. Konsekwencją tego mogą być trudności w pracy i budowaniu relacji rodzinnych.