Lubelskie Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa 17 marca 2018 r. – program szczegółowy

Program wydarzenia

Lubelskie Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa
17 marca 2018 (sobota)
Sala Widowiskowa Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie
Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1
Godz. 16.00-19.00

W programie:

16.00 – 16.15    Inauguracja: powitanie Gości, wystąpienia przedstawicieli władz lokalnych, podziękowania dla Sponsorów.

16.15 – 17.30  Występy Aktorów z zespołem Downa:
– „Walc angielski” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 4 w Lublinie. Choreografia – Piotr Mochol,
„Ogień” – etiuda teatralna w wykonaniu teatru „Kruszynki” z Przedszkola Specjalnego nr 11 w Lublinie. Choreografia – Jagoda Naja i Kinga Rutkiewicz,
„Lublin w legendach” – spektakl z udziałem podopiecznych stowarzyszenia „Ukryty Skarb” i współudziale aktorów Teatru Andersena: Wioletty Tomicy i Benka Byrskiego. Reż. Benek Byrski,
etiuda taneczna w wykonaniu zespołu „Taneczne pióra” działającego przy PSONI Koło w Lublinie. Choreografia – Grzegorz Danielewicz,
„Historia miodem utkana” – etiuda teatralna w wykonaniu uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie. Reż. Barbara Tomala-Chudzik, Alicja Zawadzka, Beata Szydłowska,
– pokaz taneczny zespołu „Bombowe nuty” – PSONI Koło w Lublinie. Choreografia – Anita Łucjan-Kowalska,
– spektakl „Zakochane parasole”, grupa teatralna „Słoneczko” przy Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. Reż. Dorota Waryszak, Ewelina Dworak. Choreografia Joanna Miłoszewicz-Czarnecka, Piotr Czarnecki,
„Sentymentalne wspomnienie” występ taneczny – uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Lublinie. Choreografia – Anna Duda.

17.30 – 18.10   Bankiet, tort i życzenia dla Osób z zespołem Downa.

18.10 – 19.00   Spektakl „Koziołek kręciołek” w reż. Benka Byrskiego w wykonaniu aktorów Teatru Andersena – prezent od stowarzyszenia „Ukryty Skarb” dla wszystkich przybyłych Gości.

19.00   Zamknięcie obchodów.

Wstęp wolny

Msza Św. w intencji Osób, Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa – niedziela 18 marca 2018 r., godz.14.00, kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie, ul. Gospodarcza 7.

Lubelskie Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa 17 marca 2018

Przed nami czwarta edycja lubelskich obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa! Jak co roku Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb” organizuje uroczystą galę w sali widowiskowej Teatru Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Spotykamy się w sobotę 17 marca 2018 roku o godzinie 16.00. W naszym gronie powitamy Dzieci, Młodzież, Dorosłych z trisomią 21, ich Rodziny a także zaproszonych Gości, Przyjaciół, Sponsorów i Wolontariuszy.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa został ustanowiony w 2005 roku, patronuje mu ONZ. Data święta – 21 marca, nie jest przypadkowa, nawiązuje do trisomii 21 pary chromosomów, która jest przyczyną Zespołu Downa.

Uroczyste, lubelskie obchody tego święta organizujemy już po raz czwarty. Jesteśmy wdzięczni Dyrekcji i Zespołowi Teatru Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie za dotychczasową i tegoroczną, owocną współpracę przy organizacji poprzednich edycji tego wydarzenia. W ubiegłych latach impreza cieszyła się honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublina – Krzysztofa Żuka. Tym razem także zabiegamy o to wyróżnienie. Relacje z naszego święta przekazywały Radio i Telewizja Lublin.

Obchody zgromadziły około 250 osób z Lublina i Regionu, w tym przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, szkół, przedszkoli oraz innych instytucji i środowisk zaangażowanych w pomoc dla osób z Zespołem Downa. Na deskach Teatru wystąpiło kilkadziesięcioro wspaniałych Aktorów i Tancerzy, co było dla nich a także dla ich Rodziców niezapomnianym doświadczeniem. W latach ubiegłych obchodom towarzyszyły wystawy fotograficzne pt.: „Aktywni i szczęśliwi”, „Poznajmy się” oraz „Nasze rodziny w obiektywie”.

Podczas tegorocznych uroczystości planujemy m.in. prezentację spektaklu w wykonaniu naszych podopiecznych przygotowanego we współpracy z aktorami Teatru Andersena, pokazy taneczne i teatralne dzieci i młodzieży z zespołem Downa, prezent od „Ukrytego Skarbu” dla wszystkich obecnych: – spektakl „Koziołek kręciołek” w reż. Benka Byrskiego oraz bankiet-okazję do wspólnego świętowania, miłych spotkań i rozmów. Będzie, jak co roku, wyjątkowy – specjalnie na tę okoliczność przygotowany tort.

Uroczyste lubelskie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa organizowane przez Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb” we współpracy z Teatrem Andersena są wizytówką i formą promocji naszego stowarzyszenia na forum Miasta i Regionu.

Wśród Gości spodziewamy się przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, organizacji pozarządowych, środowiska medycznego i akademickiego, a także pracowników placówek edukacyjnych oraz wolontariuszy. Jak co roku, kampania informacyjna będzie prowadzona w regionalnej telewizji, radiu i prasie.

Liczę na to, że w to wyjątkowe, sobotnie popołudnie w sali widowiskowej Teatru Andersena nie zabraknie także nikogo z nas, członków Stowarzyszenia „Ukryty Skarb”.

Zaproście do udziału we wspólnym świętowaniu Wasze rodziny, przyjaciół, znajomych rodziców dzieci z zespołem Downa niezrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu, terapeutów, lekarzy i wszystkich zainteresowanych. Obchody są znakiem solidarności i wsparcia dla Osób z zespołem Downa i ich rodzin, unikalną szansą spotkania dla tych, którym na sercu leży troska o osoby dotknięte trisomią 21.

Anna Cieplińska
Prezes Stowarzyszenia „Ukryty Skarb” w Lublinie

Grupa wsparcia 03.03.2018

Serdecznie zapraszamy na Grupę wsparcia, która odbędzie się w sobotę 3 marca 2018 r. w godz. 10.00-13.00 w Niepublicznym Przedszkolu Muzycznym „Stonoga”, ul. Koryznowej 2 w Lublinie. Będzie okazja do rozmowy, omówienia bieżących spraw i wymiany doświadczeń.

Grupa wsparcia 09.12.2017 r.

Serdecznie zapraszamy na Grupę Wsparcia, która odbędzie się
9 grudnia 2017 r. od 10.00 do 13.00 w Niepublicznym Przedszkolu Muzycznym „Stonoga”, ul. Koryznowej 2 w Lublinie. Naszymi gośćmi będą dr hab. nauk farm. Anna Bogucka-Kocka i dr hab. Dominik Szwajgier. Spotkanie będzie dotyczyło informacji o wynikach badań krwi naszych dzieci. Po wykładzie odbędzie się spotkanie opłatkowe – mile widziane potrawy (przekąski, ciasta, sałatki…).

Temat wykładu: „Opracowanie standaryzowanego bogato polifenolowego nutraceutyku do zastosowania w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych„.

Nasi wykładowcy:
Dr hab. nauk farm. Anna Bogucka-Kocka jest kierownikiem Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej. Jest autorem szeregu publikacji naukowych z zakresu farmacji, farmakognozji, diagnostyki genetycznej i genetyki eksperymentalnej. Większość publikacji dotyczy też aspektów żywienia człowieka. Publikacje Pani dr hab. Anny Boguckiej-Kockiej znajdują się w cenionych ogólnoświatowych bazach publikacji naukowych obejmujących najwyżej punktowane czasopisma naukowe.
Dr hab. Dominik Szwajgier jest pracownikiem w Katedrze Biotechnologii, Mikrobiologii i Żywienia Człowieka, na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Autor lub współautor 44 recenzowanych publikacji naukowych, indeksowanych w ogólnoświatowych naukowych bazach danych. Zakres badawczy dr hab. D. Szwajgiera dotyczy żywienia człowieka, dietetyki i analizy składników żywności, szczególnie w kontekście choroby Alzheimera.
Oboje naukowcy są wykonawcami projektów badawczych finansowanych ze środków Unii Europejskiej, Min. Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Narodowego Centrum Nauki.

Szkolenie dla wolontariuszy 25.11.2017 r.

Informujemy naszych wolontariuszy, że szkolenie „Jak być dobrym wolontariuszem” odbędzie się 25.11.2017 (sobota), w godz. 9.00-13.30. Szkolenie poprowadzi dr Grzegorz Wiącek, doświadczony pracownik naukowy zajmujący się problematyką pracy i edukacji osób niepełnosprawnych.

Miejsce: Bawialnia Edukacyjna KLANZY, ul. Prusa 2, Lublin (okolice skrzyżowania ulic Biernackiego, Jaczewskiego, Północna i Prusa).

W ramach szkolenia zostanie przedstawiona „typologia” wolontariuszy, podział kandydatów na wolontariuszy ze względu na siłę motywacji, budowanie poczucia własnej wartości, nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktu interpersonalnego z osobami niepełnosprawnymi, wiedza jak być pomocnym, zagadnienia związane z istotą postawy szacunku wobec osób niepełnosprawnych.

Szkolenie realizowane w ramach projektu „Praktyczna pomoc w pracy z dziećmi z zespołem Downa – cykl szkoleń” dotowanego przez ROPS w Lublinie. Realizatorem projektu jest Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, a partnerem merytorycznym jest Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb”.